Proces uvođenja nove valute znači i prilagođavanje svemu što ona donosi.
A prilagodbe, naravno nema bez edukacije zaposlenika u manjim i većim poduzećima i kompanijama.
- Ovo je aktualna tema, približava se datum ulaska Hrvatske u Eurozonu pa smo zaključili da bi ovo bila tema zanimljiva koja bi bila od interesa na našoj lokalnoj razini, kaže voditeljica Centra Europe direct Osijek u ŽRA OBŽ Brigita Ivoševac.
Ministarstvo gospodarstva glavni je koordinator Odbora za prilagodbu i zaštitu potrošača čiji je zadatak omogućiti pravovremenu pripremu zamjene kune eurom.
- Mi se nadamo da su poslovni subjekti počeli lagano s prilagodbom IT sustava i što svojih računovodstvenih sustava i također da se već informiraju i educiraju svoje radnike o samom procesu uvođenja eura jer od 5. rujna započinje obveza dvojnog , a do tad bi sve trebalo biti gotovo, kaže Mirela Skočić iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH.
Kako bi 1. siječnja euro postao službena valuta. A što na sve to kažu obrtnici?
- Dosta je komplicirano, znači sve se mora dvojno odnosno počele su već pripreme za uvođenje. Znači mora sve ići dvojno u knjiženjima i plaćanju i sve sve, sve obračuni i sve. Dvostruko će više posla biti, a cijene naravno iste, kaže Renata Zubaj, Rezident obrt za knjigovodstvene usluge Osijek.
A nakon tisućica morat ćemo se priviknuti na stotice jer će toliko iznositi minimalna neto plaća, ističe ova obrtnica.
Što nas sve čeka s uvođenjem eura stručnjaci iz Ministarstva gospodarstva pojasnili su na radionici. Riječi je bilo i paketu mjerama poput praćenja i nadzora cijena, a i sami će potrošači moći prijaviti zamijećene nepravilnosti. Organizatori radionice su Predstavništvo Europske komisije u RH, Ministarstva gospodarstva i financija i Županijska razvojna agencija Osječko-baranjske županije.