STV Live
Četvrtak, 25. travanj 2024.
-1°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

NATJEČAJ JE JOŠ UVIJEK OTVOREN: Poljoprivrednici ulažu u preradu, potpore Županije usmjerene na mlade i eko proizvodnju

Osječko-baranjski poljoprivredni proizvođači sve više okreću se iz primarne proizvodnje ka preradi, vidljivo je po danas dodijeljenim županijskim potporama. One su posebno usmjerene na mlade poljoprivrednike i one s ekološkom proizvodnjom, a ove je godine ukupni fond težak tri milijuna kuna.

Poljoprivrednici ulažu u preradu, potpore Županije usmjerene na mlade i eko proizvodnju
Poljoprivrednici ulažu u preradu, potpore Županije usmjerene na mlade i eko proizvodnju

Trinaest od ukupno šezdeset i dva ugovora uručena su osječko-baranjskim poljoprivrednicima. Ovo je tek prva faza u kojoj je podijeljeno 950 tisuća kuna, a novca ima još, nešto više od dva milijuna kuna. No, više od toga zanimljivo je da se domaći poljoprivrednici sve više okreću preradi. Mladi poljoprivrednici, kao i oni s ekološkom proizvodnjom mogli su ostvariti veće potpore.

Što se tiče stočarske proizvodnje, one su usmjerene prema kupovini uzgojno valjanih goveda, zatim za zadržavanje junica u vlastitoj proizvodnji, u proizvodnju mlijeka s obzirom na kvalitetu mlijeka, i imamo novu potporu koju smo prošle godine uvrstili, za klanje stoke u registriranim objektima, kaže Silva Wendlingpročelnica Upravnog odjela za poljoprivredu Osječko-baranjske županije.

Potpore se rado koriste. Od 2017. 17 milijuna kuna.

I više od tisuću i tristo korisnika je bilo tih potpora. Uz to, želimo im dati i podršku putem sustava navodnjavanja. Znate da ih radimo šesnaest, neki su već gotovi, drugi su u fazi realizacije. Mislim da ćemo dugoročnim strategijama uspjeti pomoći našim poljoprivrednicima u tome da budu konkurentni na tržištu, kaže Josip Miletić, zamjenik župana osječko-baranjskog.

Konkurentnost na tržištu na kojemu divljaju cijene, posebice u preradi prehrambenih proizvoda teško je postići. Mnogi su povećali cijene proizvoda, što je naišlo na neodobravanje velikog broja građana koji smatraju kako trgovci koriste gužvu, posebice kod cijena pekarskih proizvoda s obzirom na to da se ipak koristi sirovina od prošle godine.

Mirko Miladinović proizvođač je brašna od pira, raži, kukuruza i heljde. Potporu od pedeset tisuća kuna iskoristio je za unaprjeđivanje proizvodnje, a cijene od proljeća nije povisio.

Ostao sam na istim cijenama. Trenutačno, cijena pira je pala na svjetskom tržištu, tako da nema razloga da dižem cijenu. A, što se tiče konvencionalne proizvodnje, vidim da tu nema više logike. To su špekulacije, od cijena koje su ponuđene u otkupu, pa do brašna i kruha i peciva. Ne znam što komentirati, kaže nam.

Mladi poljoprivrednik Ivan Gašić potporu je dobio za držanje valjano uzgojenih junica. Njegovo gospodarstvo bavi se proizvodnjom kuhanih i tvrdih kravljih sireva. Cijene je korigirao, kaže, minimalno. Pomaže i stočarska komponenta.

Ovako ipak uspijete izvući maksimalno, ali sve je teže i teže. Cijene divljaju, stočna hrana je otišla u nebesa, tako da, mi smo isto morali poskupiti, međutim, stvarno na minimumu. Sirevi su otišli pet kuna po kilogramu gore, a svježe mlijeko jednu kunu gore, kaže Gašić.

Među korisnicima potpore su i jedinice lokalne samouprave.

Izgradili smo pet asfaltnih otresnica, sve s ciljem kako bismo smanjili nanose blata na nerazvrstane županijske i državne ceste te time smanjili ugrozu za sve sudionike u prometu. Dobili smo potporu od 300 tisuća kuna, kaže načelnica Općine Ernestinovo Marijana Junušić.

Natječaj je još uvijek otvoren, a više informacija može se dobiti na internetskim stranicama Osječko-baranjske županije.