STV Live
Četvrtak, 25. travanj 2024.
-0°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

[VIDEO] GRAĐANI NEZADOVOLJNI, VLADAJUĆI ŠUTE: Porast cijena započet u 2021. nastavlja se i u ovoj godini!

Posljednjih dana nemoguće je kupiti osnovne kućne potrepštine i ne primjetiti kako je većina cijena značajno viša nego prije svega koji tjedan. Zašto je došlo do pokupljenje i koliki je u postotku porast cijena bio u prošloj godini doznali smo u Hrvatskoj gospodarskoj komori.

Porast cijena započet u 2021. nastavlja se i u ovoj godini!
Ilustracija FOTO: Pixabay

Boca malo boljeg ulja prošle godine koštala je nešto više od 12 kuna, njezina cijena danas iznosi 22 kune. Kilogram sira koji je koštao oko 50 danas stoji oko 70 kuna. Keks koji je bio 19 sada stoji 23 kune, a primjerice smrznuti fileti oslića koji su koštali 29 sada koštaju 36 kuna. I mogli bi nabrajati unedogled. Zašto je došlo do poskupljenja upitali smo u Hrvatskoj gospodarskoj komori gdje su nam mailom odgovorili da kada se govori o trgovini, maloprodaji i to posebice neprehrambenom dijelu treba istaknuti da je suočen s aktualnim poremećajima na globalnom tržištu, kako u dijelu koji karakteriziraju oscilacije u proizvodnim cijenama, tako i u brodskom kontejnerskom prijevozu uzrokovanom prije svega pandemijom koronavirusa, ali i ostalim nepredviđenim situacijama. Vezano uz prehrambeni dio trgovine, s obzirom na sve navedeno uz činjenicu da se prvi puta nakon desetljeća susrećemo sa značajnijom inflacijom, cijene hrane dakako rastu. Hrvatski potrošači već osjećaju porast cijena prehrambenih proizvoda, uz sve ostale od energenata, građevinskog materijala itd. kao i nestašicu, odnosno duže čekanje isporuka pojedinih proizvoda poput automobila, IT opreme, rezervnih dijelova. Osim toga, cijene brodskog transporta iz Kine i Koreje porasle su pet puta. Prošlogodišnji pad potražnje pa ovogodišnji ogroman skok potražnje svih proizvoda u svim industrijama doveo je do nestašica svih sirovina i velikom povećanju cijena.

I prema podatcima Državnog zavoda za statistiku koje je obradila Hrvatska gospodarska komora  u prošloj godinu kada su primjerice u pitanju hrana i bezalkoholna pića oni su u odnosnu na 2020. godinu poskupjeli 5,7 posto. Kruh i žitarice 7,6 posto, a ulja i masti čak 21 posto. Za oko 5 posto poskupjeli su kava čak i kakao, poveće za 5,8 posto, voće 5,5 posto, meso oko 3 posto, a mlijeko, sir i jaja 9, 2 posto.

No to su podatci za poskupljenje u 2021., a iako je nova godina tek počela cijene nastavljaju rasti. Upitali smo Osječane jesu li primjetili povećanje cijena i i koliko im to otežava svakodnevnicu.

Zbog poskupljenja u Centru za edukaciju i informiranje potrošača dobivaju pritužbe nezadovoljnih građana. No, po tom pitanju na žalost ne mogu skoro ništa učiniti.

- Ono što mi možemo je apelirati da se naprave zabrane povećanja cijena jer mislim da se to više ne može povezivati ni s povećanjem cijena energenata, da je to sad otišlo malo previše. U svakom slučaju možemo pozvati putem medija vlast da učini nešto i da se zaustavi to poskupljenje cijena jer su odnos prosječne plaće u Hrvatskoj i ovog povećanja u totalnom nesrazmjeru, kaže predsjednica Centra za edukaciju i informiranje potrošača Tanja Popović Filipović.

A nisu cijene u nesrazmjeru samo u odnosu na plaće, već i na druge zemlje Europske unije.  Kako su objavili mediji primjerice pola kilograma kave u Hrvatskoj stoji 39.99 kuna, u Njemačkoj 29, a u Francuskoj 16,50 kuna.

Kilogram brašna stoji 6.99 u Hrvatskoj, Njemačkoj 3,37, a Francuskoj 4.80 i tu je još čitav niz osnovnih namirnica koje su u ove dvije zemlje jeftinije nego kod nas, a ne mora se ni spominjati koliko su u njima plaće veće nego u Hrvatskoj.

No, ova tema čini se, vladajućima, kao i velikom broju medija za razliku od korone, cijepljenja i antivaksera o kojima se ne prestaje govoriti, nije toliko intresantna ili se samo radi o odlično smišljenom skretanju pozornosti.