Mogućnost aktivne participacije djece i mladih iz alternativne skrbi tema je okruglog stola Centra za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka na kojem se, upravo od njih, čulo kako oni kao korisnici poludnevnih boravaka vide da se naša zajednica može unaprijediti.
- Djeca uistinu vole sudjelovati u ovakvom načinu provedbe samoga projekta gdje se stavlja naglasak na to da se djecu, osim što se sluša, i čuje ih se. I iz perspektive nas odgajatelja primijetili smo da djeca žele i izražavaju potrebu za sudjelovanjem u ovakvim aktivnostima tako da recimo organiziramo vijeća mladih gdje djeca glasuju za neke teme radionica koje žele čuti u idućem mjesecu, kaže odgajateljica Marijana Hinek.
- Mislim da postoji potreba da se razgovara o temama za koje oni smatraju da su primjerene za njihovu dob i o problemima koji ih muče i oko čega su okupirani. N: Što ih muči? Provođenje slobodnog vremena na konstruktivan način, zanimaju ih i društvene mreže i kako ih iskoristiti na koristan način, kaže odgajatelj Marin Ćorić.
Veliku ulogu u provedbi projekata i svakodnevnih aktivnosti imaju i aktivni volonteri.
- Ja sam vam na poziciji mladi voditelj radionica gdje osmišljavam i provodim radionice s našim legosima i moram priznati da je to jedno predivno iskustvo jer odmah vidim povratnu informaciju je li radionica dobro osmišljena ili nije. Isto tako, radim na poziciji online ambasadora gdje osmišljavam tik-tok videe, instagram videe, podcaste, pišemo članke, dajemo izjave medijima, kaže volonterka Karla Generalić.
U sklopu projekta Legosi imaju stav provedene su i radionice nakon kojih su djeca došla do važnih zaključaka.
- Ono što je meni bilo posebno zanimljivo daje prva tema bila obrazovanje. Djeca su pričala o tome kakve bi škole trebale biti da budu po njihovoj mjeri, što je važno raditi na nastavi, mogu spomenuti da su izrazili želju za više kreativnih radionica čak i oni malo stariji, kaže voditleljica projekta Martina Nikolić.
Glavna tema u svibnju bila je usmjerena na ovisnost, a važnu pouku donijela je i radionica na temu provođenja slobodnog vremena.
- Ono što je jedan od zaključaka djece i mladih je bio da bi oni voljeli da odrasli, posebno roditelji, provode više kvalitetnog vremena s njima, možda igrajući neke društvene igre. Zanimljivo mi je kako su sami prepoznali da na mobitelima i društvenim mrežama treba provoditi manje vremena, da se treba posvetiti nekom kvalitetnom sadržaju, dodaje Nikolić.
Pravo glasa kod djece jača njihovu motivaciju, a mogućnost sudjelovanja u raspravama i radionicama kod njih razvija socijalne i komunikacijske vještine, smanjuje strah od javnog nastupa i ukazuje im na činjenicu da je i njihovo gledište zanimljivo i važno, zaključili su.