STV Live
Četvrtak, 19. prosinac 2024.
-0°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

ŽETVA KUKURUZA NA POKUŠALIŠTU FAZOS-A: Prinosi dobri, a cijena i do 60 posto niža nego lani

U poljoprivredi u tijeku je žetva kukuruza, naše najzastupljenije ratarske kulture. Tamo gdje nije bilo vremenskih nepogoda proizvođači s prinosima mogu biti relativno zadovoljni, ali su otkupne cijene niže i do 60 posto u odnosu na prošlu godinu. Koji su se hibridi pokazali boljim u ovogodišnjim agrookolišnim uvjetima moglo se vidjeti na javnoj žetvi pokusnog polja kukuruza na pokušalištu osječkog Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Tenji.

Prinosi dobri, a cijena i do 60 posto niža nego lani
Prinosi dobri, a cijena i do 60 posto niža nego lani

Jedno polje, a gotovo 40 različitih hibrida kukuruza više sjemenarskih kuća.

Cilj je vidjeti koji su se pokazali boljim i rodnijim u ovogodišnjim okolnostima i koju su prilagođeniji za daljnju proizvodnju na području istoka Hrvatske.

Fakultet agrobiotehničkih znanosti već petu godinu zaredom organizira komparativne pokuse kukuruza. Radimo to u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede. Izuzetno sam na taj dio ponosan. Radi se o makro pokusima, i ono što je izuzetno važno da FAZOS na taj način radi  na transferu znanja i tehnologije, jer ima za primarni cilj involvirati naše poljoprivredne proizvođače i pokazati im koji su to hibridi najpovoljniji s obzirom na ove prirodne uvjete, klimatske promjene, kaže prof. dr. sc. Krunoslav Zmaić, dekan FAZOS-a.

Svaki se hibrid u žetvi skida zasebno, odmah važe, a rezultati upisuju u predviđenu tablicu.

Prošle godine je interes bio puno veći nego prethodnih godina za samim rezultatima, tako da nam je drago. Tražili su nas poljoprivrednici i veći gospodarski subjekti, tako da vjerujem da će i ove godine biti zainteresirani. Na temelju toga su donosili svoje odluke. Svaka godina je specifična, pa evo i ova, međutim na našoj lokaciji ćemo imati ipak jako dobre prinose, kaže izv. prof. dr. sc. Tomislav Vinković, prodekan za razvoj pokušališta i transfer tehnologija FAZOS.

Kreću se i do 12 tona po hektaru, dok je na drugim poljima diljem Slavonije i Baranje situacija s prinosima šarolika.

Možemo reći da je negdje od 5, 6 tona, gdje je sigurno podbacilo, pa čak i do zavidnih rezultata, do 15, 16 tona što se vrši. Što se tiče same cijene, omjer prinosa i cijene ove godine i prošle godine je jako loš. Prošle godine smo imali 2,15 kuna po kg, dok je ove godine, kada izračunamo ovih 140 eura po toni, negdje oko kunu, tako da je pitanje hoćemo li uspjeti pokriti troškove, kaže Zvonko Zeko iz Širokog Polja.

Točna situacija znat će se kada završi žetva i podvuče crta. Nova sjetva kukuruza je na proljeće, a do tada se svi nadaju da će se tržište stabilizirati i vratiti dohodovnost u ovoj važnoj ratarskoj proizvodnji.