STV Live
Nedjelja, 19. siječanj 2025.
-1°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

ŽETVA U TIJEKU: Prinosi kukuruza ispod prosjeka, cijena raste

Na slavonsko-baranjskim poljima u tijeku žetva kukuruza. Jedna je to od kultura koja je pretrpjela najveće štete od ovogodišnjih vremenskih neprilika. Koji su hibridi bolje podnijeli temepraturne udare moglo se vidjeti na javnoj žetvi komparativnog pokusa kukuruza na pokušalištu Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Tenji.

Prinosi kukuruza ispod prosjeka, cijena raste
Prinosi kukuruza ispod prosjeka, cijena raste

Kombajn u žetvi kukuruza na fakultetskom pokušalištu pod budnim okom struke, studenata i zainteresiranih poljoprivrednika. Svaki se hibrid skida zasebno, odmah važe, a rezultati upisuju u predviđenu tablicu.

"Ove godine imamo 57 hibrida, imali smo jedan dodatak, trebalo je biti 56. Očekujemo dosta dobre prinose s obzirom na godinu. Prema prvim izračunima kako su se ovi prvi hibridi pokazali imat ćemo jako dobar prinos, što je i nas iznenadilo s obzirom da je godina bila dosta teška", kaže prodekan za razvoj pokušališta i transfer tehnologija FAZOS, kaže izv. prof. dr. sc. Tomislav Vinković.

Ovo je treća javna žetva kukuruza u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede i sjemenarskim kućama. Isti pokusi zasijani su na četiri različite lokacije u Hrvatskoj, a cilj je doći do preporuka i savjeta proizvođačima u svrhu ostvarivanja boljih proizvodnih rezultata. Ovogodišnji, gledajući cijelu Hrvatsku, kaže struka, bit će vrlo šaroliki.

"U početku smo se bojali puno gore situacije, ali sad kad vidimo i na polju, na ovim Danima kukuruza, prinosi će biti nešto malo manji ispod prosjeka, što nije toliko loše koliko smo očekivali da će biti puno, puno gore. Klipovi su jednostavno manji, u fazi oplodnje nisu ostali završeni, nisu se razvili kako treba, tako da su klipovi manji, ali na ovakvu godinu specifičnu, moždfa možemo biti i zadovoljni", kaže doc. dr. sc. Dario Iljkić s FAZOS-a.

U Hrvatskoj je pod kukuruzom uobičajenih oko 300 tisuća hektara, a većina će završiti u izvozu, jer su potrebe domaćeg stočarstva sve manje. Otkupna cijena kukuruza u ovome trenutku kreće se i do kunu i 80 lipa po kilogramu.

"Cijena kukuruza je izvanredno visoka, nevjerojatno zapravo visoka u odnosu na proteklih 10 godina. Ne znam do kojeg iznosa će to ići gore, poljoprivrednicima sasvim sigurno odgovara ta cijena, međutim realno sve ostale cijene u samoj proizvodnji i općenito životnom standardu idu gore, dokle će to trajati teško je reči, ali po meni to nije baš dobra situacija", kaže Siniša Hrgović iz Ministarstva poljoprivrede.

Jer, ciklus proizvodnje nastavlja se novom sjetvom, a sve što će trebati uložiti u nju poskupjelo je još više od ovogodišnjih otkupnih cijena samih ratarskih kultura.