STV Live
Petak, 03. svibanj 2024.
13°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

PROJEKT CENTRA ZA NESTALU I ZLOSTAVLJANU DJECU: Projektom ''Udomiteljstvo na dlanu'' do većeg broja udomitelja i kvalitetnijeg okruženja za skrb o djeci

Puno je razloga zbog kojih mnoga djeca ne mogu odrastati u svojoj obitelji te svoje mjesto pronalaze kod udomitelja. Na području Osječko-baranjske županije trenutačno je 98 udomiteljskih obitelji, no ta brojka trebala bi biti puno veća što se, uz podizanje kvalitete udomiteljstva na ovim područjima, nastoji postići novim projektom Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Projektom ''Udomiteljstvo na dlanu'' do većeg broja udomitelja i kvalitetnijeg okruženja za skrb o djeci
Projektom ''Udomiteljstvo na dlanu'' do većeg broja udomitelja i kvalitetnijeg okruženja za skrb o djeci

Svako dijete trebalo bi imati pravo na poticajno i brižno okruženje za rast i razvoj, no kapaciteti i uvjeti u institucijama koje brinu o djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi nisu na odgovarajućoj razini. Svjesni su toga i u Centru za nestalu i zlostavljanu djecu u kojem se provodi projekt  „Udomiteljstvo na dlanu – podrška udomiteljskim obiteljima!“ u čijem je središtu povećanje  broja potencijalnih udomitelja.

Glavni cilj je senzibilizirati javnost o tome što je to udomiteljstvo, koja je razlika između udomiteljstva i posvojenja i nekako potaknuti što veći broj obitelji da se odluče postati udomitelji, da imamo širu bazu udomitelja s obzirom na to da proces deinstitucionalizacije se kreće prema izvaninstitucionalnim uslugama, a udomiteljstvo, odnosno smještaj djeteta u udomiteljsku obitelj, je prepoznato kao jedan od glavnih načina kako bi doprinjeli procesu deinstitucionalizacije, rekla je Ana VeočićCentar za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek.

Uz navedeno, aktivnosti projekta usmjerit će se i na edukacije stručnjaka koji rade s udomiteljskim obiteljima kako bi se kvaliteta udomiteljstva podigla na još veću razinu.

To su većinom psiholozi, socijalni radnici, socijalni pedagozi koji će se kroz projekt educirati u području roditeljskih vještina, treninga socijalnih vještina, u području terapijskih tehnika i savjetodavnog rada kako bi onda ta svoja znanja mogli kroz osnivanje Akademije, koja se također planira osnovati ovim projektom, educirati druge stručnjake koji rade u Zavodima za socijalni rad u različitim područnim uredima na području županije, kaže Veočić.

Projekt se nadovezuje na plan razvoja Osječko-baranjske županije za razdoblje do 2027. kojim se naglašava potreba za što većim brojem mobilnih timova te dostupnosti socijalnih usluga i u ruralnim područjima.

Tako da ćemo imati mobilne timove, dva mobilna tima koja će pružati podršku udomiteljima, odnosno obiteljima koje se odluče udomiti djecu i gdje će biti nekakve mobilne grupe podrške za one kojima je pomoć i podrška potrebna budući da većinom djeca koja se smjeste u udomiteljsku obitelj imaju neki oblik traume. Tako da to zahtjeva nekakve specifične vještine koje ljudi koji se odluče baviti udomiteljstvom zapravo nisu spremni na takve stvari, kaže Veočić.

Trenutačno na području Osječko-baranjske županije postoji  98 udomiteljskih obitelji, no istaknuto je kako je problem što je ta broja u posljednjih nekoliko godina u padu.

Naime s područja Hrvatske imamo konstantne dnevne zahtjeve za smještajima na koje mi ne možemo odgovoriti jer su naše udomiteljske obitelji prepune. Evo nova izmjena zakona o udomiteljstvu je pogodovala povećanjem  naknade za bavljenje udomiteljstvom te evo sve zainteresirane građane pozivamo da dođu i da se obrate u Područni ured Centra za socijalnu skrb Osijek, kaže Jelena Kasabašić, Tim za udomiteljstvo Centra za socijalnu skrb Osijek.

Svi koji žele postati udomitelji, među ostalim, trebaju biti mlađi od 60 godina, imati završeno srednjoškolsko obrazovanje no najvažnije je, zaključuje, da imaju dovoljno želje i motivacije za brigu o djeci i obavljanje ove plemenite i humane dužnosti.