Slavljenička atmosfera u Briješću. Ova ekipa imala je mnogo razloga za sreću jer već čitavo desetljeće u ovom se prostoru zabavljaju i bave različitim aktivnostima. U Štarkovom poludnevnom boravku, kako kažu njegovi korisnici i djelatnici, svi djeluju kao prijatelji, ali i kao obitelj.
- Svaki dan dolazim i lijepo je. Najdraže mi je druženje, slušanje glazbe i gledanje TV-a. Radim i u vrtu. Sadili smo rajčice, kupus i mnoge druge stvari, kaže korisnik poludnevnog boravka Centra za odgoj i obrazovanje Ivan Štark Grgur Pavošević.
- Svašta tu radimo i tako nešto, nekad i palačinke i sve u životu. Najviše mi se sviđa Briješće, još moram reći da imam i dečka, kaže Gordana Čugalj, korisnica poludnevnog boravka Centra za odgoj i obrazovanje Ivan Štark.
- Radim u kuhinji, pripremam 55 jela. Kuhamo ćufte, sve pravimo. Prijatelji su oduševljeni s bilo čime, kaže korisnik poludnevnog boravka Centra za odgoj i obrazovanje Ivan Štark Mario Lovrić.
Boravak djeluje pet radnih dana u tjednu, sedam sati dnevno. Uz svakodnevne životne djelatnosti koje obavljaju, korisnici imaju priliku baviti se i hobijima.
- Lijepo mi je, volim se družiti, volim crtati, slikat, umjetnik sam i tako. Slike s markerima radim, s vodenim, temperama i tako, volim, kaže Marijan Gazdić, korisnik poludnevnog boravka Centra za odgoj i obrazovanje Ivan Štark.
Većina njih nekada je bila učenik Centra za odgoj i obrazovanje Ivan Štark, no bilo je važno da se briga o njima nastavi i nakon 21. godine. Upravo zato s radom je i počeo ovaj izdvojeni odjel.
- Da nemamo poludnevni boravak oni bi išli kući i neminovno bi došlo do regresije u njihovom razvoju i svemu što smo kroz dugi niz godina gradili zato oni dolaze ovdje i ovdje, kaže Maja Radoš-Bučma, ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje Ivan Štark Osijek.
Tijekom desetogodišnjeg rada, kako kaže, vide značajan pomak, pogotovo kada je u pitanju socijalizacija.
- Korisnici su ovdje sretni i zadovoljni i uključeni u život lokalne zajednice. Također, ako jedan dan ne dođu zbog svojih razloga sutradan s veseljem dolaze, njima je ovdje mjesto. Oni ne idu raditi, a poludnevni boravak im omogućava da se osjećaju i oni vrijedni i korisni članovi u svojoj zajednici, dodaje Radoš-Bučma.
Plan im je u budućnosti dodatno proširiti prostorne uvjete kako bi usluge mogli pružati većem broju osoba jer potreba, zaključuje, definitivno postoji.