Poznato je kako svi vole kada je nešto besplatno, a posebice kada je u pitanju naše zdravlje. Brojni Osječani tako su se od ranih jutarnjih sati zaputili na Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo te Medicinski centar Mursu gdje su ih čekala čak četiri doktora dentalne medicine.
- Saznao sam da će ovdje biti besplatni pregledi s obzirom da mi je pukao zub pa sam došao dobiti mišljenje u vezi toga – što, kako i na koji način mi ga mogu popraviti. Dobio sam dobru informaciju pa ću kod kuće malo razimsliti i doći javit se njima, kaže Tomislav Miletić.
Premda stariji bez problema sjedaju u stomatološke stolce, oni najmlađi često se boje zubara. Kako bi se riješili tog straha na usluzi su im bile Zubić vile.
- Pokušavamo djecu ohrabriti straha koji je najčešće prenesen zbog roditelja i najviše u stilu crtanja, dijeljenja diplomi koje su poticaj da dođu, da sjednu i pregledaju zube, dobiju i nekakvu nagradu, kaže Maja Ćorić, studentica Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek.
Besplatni pregledi dio su Dana otvorenih vrata ovog osječkog fakulteta na kojemu je prošle godine promovirana i prva generacija doktora dentalne medicine.
- 48 studenata je postalo dokotor dentalne medicine na što smo jako ponosni. To je povijesno za naravno cijeli istok Hrvatske gdje je veliki deficit liječnika, osobito liječnika dentalne medicine, pogotovo u ruralnim krajevima praznih ambulanti i dosta naših građana nema svog doktora dentalne medicine, kaže izv. prof. dr. sc. Robert Smolić, Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek.
Prema statistici, takvih je osoba u Hrvatskoj čak 11%. Uz to, veliki problem je i činjenica da se brojne bolesti zuba javljaju vrlo rano, pa prosječan dvanaestogodišnjak ima oko pet komada karijesa.
Rješenje je, ističu stomatolozi, u prevenciji, ali i pravilnoj njezi koja treba krenuti od najmanjih nogu.
- Oralno stanje je zapravo poražavajuće, ali ovim preventivnim pregledima i zubnom putovnicom koju smo uveli prije par godina stanje se ipak malo popravlja i zapravo roditelji su ti koji dovode djecu i oni su postali puno svjesniji da moraju češće dovoditi djecu. Djecu prvenestveno dovoditi u ranijoj dobi, dakle već sa šest mjeseci kada im krenu nicati prvi mliječni zubi, a ne kada krene zubobolja jer tako stvore jednu averziju stomatološke ordinacije. Dakle što ranije dovoditi djecu i zapravo djeci treba prati zube jer oni sami još uvijek do šeste, sedme godine ne znaju prati samostalno zube, kaže dr.med.dent. Dora Dragičević, Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek.
Ni malima, ni velikima posjeti zubaru ne bi trebali predstavljati nikakav problem, jer jedan pregled traje tek pet minuta, a dovoljno ga je obaviti samo dva puta godišnje.