U našem je kraju najveći prirodni rezervoar i pročistač podzemnih voda Kopački rit. Poplavna područja, naime, zadržavaju i talože nanose te neutraliziraju štetne tvari. Pročišćena močvarna voda prodire ponovno u podzemlje odakle se u konačnici dobiva kvalitetna voda za piće.
- Podzemne vode pratimo već više od 10 godina. Do sada smo pratili samo njihovu razinu, međutim u projektu Naturavita osim razine pratimo i protoke, pratimo kemijsko stanje podzemnih voda. Naše područje ima tlo koje je dosta gusto, sitne čestice pa su protoci podzemnih voda izrazito spori što znači da je i pročišćavanje dosta dobro, kaže viši stručni savjetnik biolog/ekolog Vlatko Rožac.
Obilježavanju Svjetskog dana voda u Kopačkom ritu pridružili su se i studenti Odjela za biologiju osječkog Sveučilišta za koje je organizirano predavanje o upravljanju i zaštiti voda unutar Parka prirode.
- Mi smo iz kolegija okolišno inženjerstvo i kolegija eutrofikacija došli slušati predavanja o upravljanju i zaštiti voda što će nam dodatno omogućiti neka veća i šira znanja koja inače ne bismo primili, a koja slušamo danas povodom Dana voda, kaže student Odjela za biologiju Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku Luka Šuker.
Novi ravnatelj Parka prirode Ivo Bašić istaknuo je da Hrvatska ima najveće zalihe pitke vode po broju stanovnika u Europi. Također komentirao je i stanje oštećene drvene poučne staze te je predstavio akciju uređenja alternativne kopnene staze na jezeru Mali Sakadaš.
- Definitivno idemo u rekonstrukciju. A za to vrijeme dok se tak rekonstrukcija ne dogodi smo zadnjih dana zaista intenzivno radili na tom alternativnom pravcu. Dakle, na toj staroj poučnoj stazi koju uređujemo i koju ćemo, nadam se, kroz 5-6 dana završiti i ona će biti u punom sjaju, kaže ravnatelj PP Kopački rit Ivo Bašić.
U Kopačkom ritu trenutačno traju i pripremni radovi za otvorenje novog Prezentacijsko-edukacijskog centra Tikveš, koji će prve goste primiti pred početak glavnog dijela turističke sezone do kraja svibnja, naglasio je Bašić.