STV Live
Četvrtak, 25. travanj 2024.
9°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Vukovarsko-srijemska

GODINE PROLAZE, TUGA I SJEĆANJE OSTAJU ZAUVIJEK: Tužna obljetnica u Sotinu, koji je ratne 91. preko noći postao mjestom progona i patnje

Vukovarsko prigradsko naselje Sotin prisjeća se ubijenih i nestalih u jesen ratne 1991. godine. U tom malom mjestu tadašnja Jugovojska i pobunjeni Srbi nakon okupacije poubijali su 68 mještana, a sudbina njih 17 još nije rasvijetljena.

Tužna obljetnica u Sotinu, koji je ratne 91. preko noći postao mjestom progona i patnje
Tužna obljetnica u Sotinu, koji je ratne 91. preko noći postao mjestom progona i patnje

Godine prolaze, a tuga i sjećanje ostaju zauvijek. Ovih dana ratne 91. Sotin je preko noći postao mjestom progona i patnje. Među 68 ubijenih branitelja i civila je i sin ove majke, kojemu je tada bilo tek 28 godina.

- Jako je teško, što god dalje, sve je teže. I što to, kad smo došli, pitali smo, neće nitko ni da kaže. Bio je tu jedan susjed, otišao je na Božju pravdu, nije htio reći ni gdje je ni što se dogodilo. Mi smo molili, možemo bit dobri prijatelji i dalje, Srbin je, ali kaži gdje mu je košćica, ne moraš reći ni tko ga je ubio, ali kaži da znamo naći, pa da znamo pokupit tu jednu košćicu, pa da napravimo grob, da znamo gdje je i što je, kaže Agneza Erdelji, majka ubijenog sina.

Tužne su i teške sudbine i drugih majki i obitelji, koje su te jeseni ostali bez svojih najmilijih. Nečija tijela pronađena tek nakon više od 20 godina.

- Svugdje smo ga tražili, na sve mile načine, hodali po Zagrebu, kad smo bili u progonstvu. Kad smo se vratili nakon 22 godine su ga pronašli na klaonici u smeću, sa onih 14 što je bilo, kaže majka ubijenog sina Jelena Vojković.

Na komemorativnom skupu kod spomen obilježja u centru Sotina i ove se godine okupilo mnoštvo ljudi, a vijence su u povodu 31. obljetnice stradanja mještana Sotina položila brojna državna, vojna i lokalna izaslanstva.

- Ponovno smo ovdje u Sotinu na tužnoj obljetnici, kada se sjećamo 68 mještana našeg prigradskog naselja, koje je izgubilo svoje živote, koji su pali pod velikosrpskom agresijom. ovdje smo kako bi se sjetili njih, kako bi poštovali temelje naše opstojnosti, naše neovisnosti, a to je Domovinski rat. ovdje smo kako njihova žrtva nikada ne bi bila zaboravljena, kaže FIlip Sučac, zamjenik gradonačelnika Vukovara.

Najmlađa žrtva imala je 19, a najstarija 79 godina. 17 ih se još uvijek vode kao nestali.