STV Live
Petak, 10. svibanj 2024.
17°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

SITUACIJA JE ALARMANTNA: Ugostitelji traže pomoć – gore im je nego u koronakrizi

Zbog općeg rasta cijena, ali i udara na poslovanje kroz rast cijena energenata, u velikim su se problemima našli domaći ugostitelji, koji ionako vuku teške posljedice iz prethodnog pandemijskog razdoblja. Iz Ceha ugostitelja Obrtničke komore Osječko-baranjske županije upozoravaju kako im je situacija sada još lošija nego u vrijeme pandemije. Traže hitnu intervenciju države.

Ugostitelji traže pomoć – gore im je nego u koronakrizi
Ugostitelji traže pomoć – gore im je nego u koronakrizi

U restoranskim kuhinjama i u Slavoniji sve je opet u punom pogonu.

Kuhaju se i peku različita jela za sve brojnije goste i vanjske narudžbe, ali uz puno veće troškove i cijene, koje su doslovce podivljale u proteklom razdoblju, upozoravaju domaći ugostitelji.

- Mislili smo da je korona nešto najgore što se može dogodit, praktički smo stali, radili smo s nekakvih 25 do 35 posto snage kad je bila korona, međutim, sad se dogodila, apsurdno, ali još gora situacija. Nama toliko odlaze režije. Plin je pet puta poskupio, a mi ne možemo pet puta poskupit svoje proizvode, i trenutačno se nalazimo u raskoraku, ne znamo ni što ni kako dalje, kaže ugostitelj iz Našica, predsjednik Ceha ugostitelja Obrtničke komore OBŽ Nenad Cvjetović.

Nabavna roba otišla je i do 50 posto gore, kaže ovaj našički ugostitelj. Poskupjelo je, podsjeća, i gorivo, za struju još nisu stigli računi, ali jesu za plin na kojemu se kuha i peče većina hrane u restoranu.

Mjesečno ga je plaćao oko 7 tisuća kuna, a sada mu je za prošli mjesec stigao račun od 38 tisuća. Slična je, kaže, situacija i kod drugih kolega.

- Vjerujte da doslovce gledamo na tjednoj razini što da radimo. Uopće ne znamo, kalkuliramo, trebamo li dizati cijene? Mi smo digli nešto cijene za par kuna, ali smo u strahu, tko će kupovati ili napravite to da stavite neku realnu cijenu, ali onda možete očekivati da će biti smanjenje veliko i otpuštanje djelatnika, jer nećemo imati izbora. Pitanje je tko to može platiti, kaže Cvjetović.

Netko mora reagirati, jer nije samo riječ o ugostiteljstvu, nego o kompletnom gospodarstvu. Svi koji rade trenutačno su u pat poziciji, upozoravaju iz Ceha ugostitelja Osječko-baranjske županije, iako svjesni da ni država nije svemoguća.

- Ja se slažem, ali nama nema tko pomoći. Ako smo spašavali brodogradnju i davali tolike novce, sad je vrijeme da se spasi kompletno gospodarstvo, jer mi smo ti koji punimo proračun i zapošljavamo ljude. Znači, netko mora reagirati, nešto se mora napraviti. Mi smo dobili vaučer, koji u konačnici neće biti ni 10 posto od godišnje uplate. To je smiješno. Ja na godišnjoj razini očekujem 440 tisuća kuna plina, mi smo dobili 33 tisuće kuna vaučera. To je podatak koji vam sve govori. To nije ni jedan mjesec da možete pokrit s time, kaže Cvjetović.

Situacija je već sada alarmantna, a dođe li do novih poskupljenja, bit će katastrofalna, upozoravaju domaći ugostitelji.