STV Live
Ponedjeljak, 06. svibanj 2024.
20°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

SJEDNICA ŽUPANIJSKE SKUPŠTINE: Usvojen najveći proračun u povijesti OBŽ težak 258 milijuna eura

Najveći proračun u svojoj povijesti težak 258 milijuna eura, ili nešto manje od dvije milijarde kuna usvojila je Županijska skupština Osječko-baranjske županije. Veliku većinu proračuna čine projekti financirani iz europskih fondova, a u njemu su se našla i sredstva za izgradnju nove zgrade Prve gimnazije u Osijeku.

Usvojen najveći proračun u povijesti OBŽ težak 258 milijuna eura
Usvojen najveći proračun u povijesti OBŽ težak 258 milijuna eura

S 32 glasa za i 10 protiv usvojen je najveći proračun Osječko-baranjske županije u povijesti, a ujedno i prvi u cjelosti iskazan u eurima, točnije njih 258,4 milijuna. Na prihodovnoj strani čak 64 posto izvora financiranja za projekte i programe čine pomoći, odnosno novac iz fondova Europske unije i drugih vanjskih izvora financiranja.

- Nastavljaju se započeti projekti, projekti navodnjavanja, projekt izgradnje Prve gimnazije, tu će biti nešto više od devet milijuna eura je planirano u '23. godini. Zatim tu su i Regionalni znanstveni centri Panonske Hrvatske gdje su isto izdvojena sredstva, to je već bilo planirano prošle godine, pa smo rebalansom to prebacili za ovu godinu, kaže pročelnica UO za financije OBŽ Snježana Raguž.

Nastavlja se financirati i osječki HNK, tu su i pomoćnici u nastavi, a nastojalo se zadovoljiti i socijalne programe i pomoći. No, uz promjenu valute svakako najznačajnija novost u proračunu je prestanak financiranja projekta školski obrok za sve, a koji je preuzela država, te prenošenje tih sredstava za projekt izgradnje Prve gimnazije.

- Vjerujem da se o Prvoj gimnaziiji priča još iz doba one bivše države i sve je uvijek ostalo na neki način na priči, mi smo uspjeli posložiti projektnu dokumentaciju, posložiti imovinsko pravne odnose, prostorno planske, sve ono što je potrebno da bi se Prva gimnazija mogla započeti raditi, i velika sredstva koja ostavljamo za iduću godinu i vjerojatno ćemo morati i kreditno se zaduživati, ali ne odustajemo od tog projekta, taj projekt je započeo već s izgradnjom jer je potpisan nedavno ugovor s izvođačima, u iduće dvije godine biti će napravljen, završen, kaže župan osječko-baranjski Ivan Anušić.

Na proračun je jedina dva amandmana uložio Klub vijećnika Domovinskog pokreta, a prvim su predložili isplatu jednokratne pomoći za sve umirovljenike u iznosu od 30 eura. Njega je župan odbio uz obrazloženje kako nema dovoljno novca u proračunu, te u amandmanu nisu navedeni kriteriji po kojima bi se pomoć dijelila. No vijećnicima Domovinskog pokreta poručio je da u dogovoru sa županijskim službama ovu inicijativu ponovno predoče na sljedećoj sjednici Skupštine. Drugim pak amandmanom Klub vijećnika predložio je rješavanje dugogodišnjeg problema osječkih srednjih škola smještenih u Tvrđi – nedostatak nastavno sportske dvorane, a čiju izgradnju predlažu na Srednjoškolskom igralištu.

- Rukovodili smo se idejom neke razboritosti, i nježnosti da tako kažem, da zapravo postojeći proračun ili njegovo planiranje što manje opteretimo, stoga smo i odlučili da u amandmanu tražimo zapravo samo sredstva za izradu projektne dokumentacije, jer je tako neusporedivo lakše nego tražiti sva sredstva odjednom, kaže vijećnik Domovinskog pokreta Krešimir Čabaj.

I ovaj je amandman na današnjoj sjednici odbijen, no župan Anušić kazao je kako u Županiji već neko vrijeme rade na istom tragu. Održan je naime, već i sastanak s gradonačelnikom Osijeka koji je također zainteresiran, pa je župan kazao kako bi se sličan prijedlog mogao naći već na prvom rebalansu proračuna.

- Projekt sad u ovom trenutku ne možemo niti početi raditi jer nemamo uopće situaciju, niti informaciju, niti riješeno zemljište na kojem bi to eventualno mogli raditi. Mi ćemo to morati raditi svakako dogovarati s gradom Osijekom. Zato ostavljam prvo situaciju i sastanak i vrijeme da sjednem s gradonačelnikom, sjest ću s njima, to zemljište koje predlažete je njihovo zemljište, nije naše i vjerojatno ćemo onda morati ući u nekakav partnerski odnos, kaže Anušić.

Tijekom točke pitanja i prijedlozi vijećnik Domovinskog pokreta Zlatko Ahić podsjetio je na svoju inicijativu da se osnovne i srednje škole u županiji imenuju po ubijenoj djeci u Domovinskom ratu, a koja je ranije prihvaćena. Održan je i niz sastanaka povjerenstva na kojima se čulo i članove obitelji poginule djece, no sada su zatražili i pomoć kako bi se stupilo u kontakt s još njih.

- Budući da je od tih tragičnih događaja prošlo više od 30 godina, mi nismo uspjeli dobiti od svih roditelja, braće i sestara kontakt brojeve telefone, adrese, nismo se mogli svima obratiti i zato, jer neki su u međuvremenu i umrli, mnogi su odselili, ali evo zato vas medije apeliram da i vi pokušate učiniti nešto kako bi se preostali roditelji, braća i sestre upoznali s tom inicijativom, kaže vijećnik Domovinskog pokreta Zlatko Ahić.

Vijećnik SDP-a Marko Bogatić pak predložio je da se najavljeni Centar modernih tehnologija u poljoprivredi Osječko-baranjske županije smjesti u trenutačno napuštenoj vojarni u Belom Manastiru. Odgovarajući na ovu inicijativu župan Anušić otkrio je kako županija ulaže napore kako bi se u belomanastirsku vojarnu vratila – Hrvatska vojska.

- Iz nekoliko razloga, vojska hrvatska je vraćena u Vukovar, Varaždin, Pulu, mislim da je Baranja strateški i na svaki drugi način bitna da tamo Hrvatska vojska bude, da bude stacionirana, i zbog demografije, gospodarstva, i zbog svih drugih okolnosti u kojima se Baranja u ovom trenutku nalazi i ja bih zadržao se prvenstveno primarno na Hrvatskoj vojsci, kaže Anušić.

Dodao je i kako je potporu za ovu ideju dobio i od potpredsjednika Vlade Tome Medveda, te će se ova inicijativa pokušati ostvariti već u idućoj godini. A na današnjoj sjednici usvojen je i Prijedlog Ugovora o kupoprodaji Veslačkog kluba Iktus, čime će grad Osijek i Županija postati vlasnici ovog objekta i okolne čestice. Naime Mepas grupa, vlasnik Saponije ponudila je ovaj objekt gradu i županiji po cijeni ispod tržišne.

- Mi ćemo s nekih 11 milijuna kupiti želeći da ta zgrada ostane u društvenom vlasništvu, u javnom dobru, da privatni investitor i privatni vlasnik ne dođe do tako vrijedne imovine i na kraju krajeva i zbog svoje prošlosti, i zbog svoje tradicije, i naravno zbog svoje budućnosti, prvenstveno tog objekta i te pozicije, kaže Anušić.

Najavio je kako će nakon otkupa zgradu Iktusa nastaviti koristiti istoimeni veslački klub, ali i kako će biti dostupna za druge društveno korisne namjene. Odlukom Županijske skupštine županija će steći i poslovni udjel u trgovačkom društvu Osječki sajam, a koje će uskoro postati nova tvrtka pod nazivom Gospodarski centar. Ona će uz poslove održavanja sajmova preuzeti i sve druge aktivnosti i sadržaje vezane uz novu zgradu gospodarskog centra, a koja je pred završetkom.