STV Live
Četvrtak, 28. ožujak 2024.
15°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

PREDSTAVLJENE USLUGE, PROJEKTI I AKTIVNOSTI UDRUGE: Žrtvama i svjedocima pomažu i osobe od povjerenja

Davanje iskaza na sudu za žrtve ili svjedoke kaznenih djela je nerijetko stresno. Kako bi im se to donekle olakšalo imaju pravo na pratnju osobe od povjerenja. Ovu, ali i druge usluge, projekte i aktivnosti u Osijeku su predstavili Udruga za podršku žrtvama i svjedocima te partneri.

Udruga za podršku žrtvama i svjedocima koja u Vukovaru i Osijeku ima svoje urede, od ove je godine dio Mreže nevladinih organizacija koju financira Ministarstvo pravosuđa. Zahvaljujući tome žrtvama i svjedocima s područja Osječko-baranjske županije nastavit će besplatno pružati pravne informacije i savjete, ali i uslugu psihološke pomoći. Novost je osiguranje pratnje pred institucije kaznenog postupka u svojstvu osobe od povjerenja.

- Osoba od povjerenja je osoba koja u sudskom postupku sjedi pored vas, daje vam određeno smirenje, ne može intervenirati kao državni odvjetnik, ali je tu da bude barijera između počinitelja. Znamo da naše sudnice nisu velike, to su mali uredi, na metar ili manje vam sjedi, „diše“ počinitelj koji često dobacuje, bude neugodan i zapravo čini sve ono da bi vas osujetio na način kako ćete vi dati iskaz jer on zna, tako ga je instruirao njegov branitelj, da ako vaš iskaz bude loš da će presuda pasti u njegovu stvar. Zato je jako bitno da budete smireni i tu je ta osoba od povjerenja, da bude pored vas i da ne dopusti nikome pa ni počinitelju da vam smeta u davanju iskaza, kaže izvršni direktor Udruge za podršku žrtvama i svjedocima Miren Špek.

Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela inače djeluje od 2018. Do kraja prošle godine pomogli su više od 2400 osoba.

- Ono što je važno napomenuti da su to usluge za žrtve i svjedoke svih kaznenih djela i prekršajnim djelima nasilja u obitelji i da su sve usluge u potpunosti besplatne. I za vrijeme ovih COVID godina kada je rad bio otežan u svakom području primjećivali smo i dalje porast broja poziva od korisnika, kaže koordinatorica Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela Anamaria Drožđan-Kranjčec.

Za aktualni sustav podrške žrtvama i svjedocima moglo se čuti kako su nam propisi dobro posloženi, no problem je neujednačenost.

- Pojedinci suci, pojedinci državni odvjetnici, pojedinci policajci odlično odrađuju svoj posao, ali ono što mi želimo je da to bude standardno. Ne želimo da žrtva u Vukovaru, Osijeku, Splitu i Dubrovniku nema jednak način postupanja i jednake mogućnosti, kaže Špek.

A Udruga za podršku žrtvama i svjedocima sudjelovala je kao partner na projektu „Prekriži nasilje – Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici“.

- Preko 60 stručnjaka je prošlo kroz sve ove vrste edukacija, tu smo se primarno fokusirali na policijske službenike obzirom da su ipak oni ti koji prvi dolaze u kontakt sa žrtvama, ali i sve druge. Svi oni pokazatelji koji su predviđeni ovim projektom su uvelike premašeni bez obzora što se radi o COVID godini, kaže predsjednica Bijelog Kruga Hrvatske Livija Plančić.

Jedan od rezultata ovog projekta je i interaktivna web mapa koja sadržava ukupno 60 pružatelja socijalnih usluga umreženih u sustav podrške žrtvama i svjedocima.