Osječko-baranjska
OBILJEŽEN MEĐUNARODNI DAN NESTALE DJECE: Žuti i plavi baloni u znak podrške obiteljima nestale djece u Ukrajini
116-000 harmonizirani je broj za prijavu nestanka djece u cijeloj Europskoj uniji koji je dostupan 24 sata dnevno. Zaprimljeni pozivi prosljeđuju se policiji, a obitelji se pruža psihološka pomoć. A kako do toga ne bi došlo, svake godine, 25. svibnja simbolično se obilježava Međunarodni dan nestale djece.
Puštanjem balona u bojama ukrajinske zastave obilježen je Međunarodni dan nestale djece. Predstavnici Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, raseljene osobe iz Ukrajine i njihovi mališani ovom su gestom pružili podršku obiteljima nestalih s nadom da će se njihova djeca vratiti.
- Ove godine s obzirom na cijelu situaciju i ratna stradanja u Ukrajini, ono što je zabrinjavajuće je da je organizacija koja vodi 116 liniju u Ukrajini zabilježila preko 2100 poziva vezanih za nestanak djece, da je 234 djece smrtno stradalo i da je preko 400 djece ozlijeđeno u ratnom sukobu, kaže Tomislav Ramljak, voditelj CNZD.
- Puno djece je nestalo, povrijeđeno, silovano i o tome ne možemo šutjeti zato što je to naša velika bol i ovim putem želimo da cijeli svijet dozna, čuje i da se moli za našu djecu da ih što brže pronađu i spase, kaže Ljiljana Sinja iz Ukrajine.
Za prijavu nestanka djeteta ne treba čekati 24 sata, nego to učiniti što prije kako bi se aktivirale sve službe.
- Kada govorimo o nestanku u Republici Hrvatskoj, 2021. godine bilježimo 970 nestanaka maloljetnika, ali bih ja tu navela da je uglavnom riječ o maloljetnicima koji migriraju kroz Republiku Hrvatsku, dakle riječ je o stranim državljanima Afganistana, Turske, Kosova i drugih zemalja. Samo 4,1% je riječ o hrvatskim državljanima, rekla je voditeljica Službe prevencije Ravnateljstva policije Sandra Veber.
Nestali hrvatski maloljetnici uglavnom se pronađu, a trenutačno je evidentirano 9 nestanaka. Razlozi bijega najčešće su povezani s rizičnim ponašanjima poput bijega od kuće, nesretne ljubavi, loših odnosa u obitelji, loših situacija u školi, a tome su posebno sklona djeca iz domova koji su u sustavu socijalne skrbi.
- Zapravo su nam ta djeca u vrlo velikom i povećanom riziku, kako do počinjenja nekih novih kaznenih djela, tako i do toga da budu žrtve nasilja i drugih kaznenih djela. Zato je ova problematika vrlo bitna za osvijestiti cjelokupnu javnost da bilo kakva informacija o nestanku djeteta ili nakani da bi dijete moglo počiniti bijeg iz obitelji, da se to prvenstveno spriječi, a onda u suradnji s drugim institucijama da se to dijete pronađe, kaže savjetnica pravobraniteljice za djecu PU Osijek Marijana Šego.
Nestanak djece u dosta slučajeva povezuje se s virtualnim svijetom jer internetski predatori na određeni način vrbuju djecu, njima manipuliraju i koriste ih za zadovoljavanje seksualnih potreba, a razne kampanje koje se provode imaju za cilj osnažiti djecu kako do ovakvih situacija ne bi došlo.