STV Live
Petak, 19. travanj 2024.
3°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

U VJEČNI SPOMEN NJIHOVIH IMENA: ''Bijeli križ'' na pustari Seleš za heroje obrane Slavonije

Nakon sloma obrane Vukovara, na slavonskom bojištu nizali su se tragični događaji, među kojima je i pad pustare Seleš. Bitka je to koja je prethodila slomu obrane Antunovca, nakon čega je utvrđena linija obrane oko grada Osijeka. Danas je otkriveno spomen obilježje „Bijeli križ“ za 18 poginulih i nestalih heroja obrane Osijeka i Slavonije.

Od 6. listopada do 20. studenog  južna linija obrane Osijeka uspijevala je obraniti napade u ljudstvu i mehanizaciji nadmoćnijih srpskih postrojbi. No, nakon pada Vukovara branitelji na bojišnici oko pustare Seleš napadnuti su iz više smjerova s dvije mehanizirane i jednom pješačkom brigadom. 

„Obrambena crta je napadnuta ujutro u 7 sati. Ona se držala do 14 sati. Branile su ju isključivo snage koje su se borile na crti. No, u 14 sati je obrana Seleša popustila", kaže predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Antunovac-Ivanovac Stjepan Šerić.

22. studenog izdana je zapovjed da se izvrši napad na snage koje su dva dana ranije zauzele pustaru Seleš, no, isti nije uspio, a u pokušaju su poginula 3 branitelja te ih je veći broj ozljeđen. Unatoč tome što je sama bitka izgubljena, ona je zaslužna što je Osijek ostao nepokoreni grad, napominje župan Anušić, koji je i sam bio sudionik borbi na toj bojišnici.

"Ono što je ključno za napomenuti je, da smo u tim vremenima od 9. mjeseca kada je utvrđena obrana južnog djela, tj. južnih prilaza gradu Osijeku, Laslovo, Ernestinovo, Orlovnjak, Antunovac, Brijest i svi mi koji smo držali odstupnicu prema Osijeku, da smo ju uspjeli zadržati do onoga trenutka kada je hrvatska vojska bila dovoljno snažna i spremna zadržati ulazak srpskih snaga u Osijek", kaže župan osječko-baranjski Ivan Anušić.

U obrani pustare Seleš poginulo je i nestalo 18 branitelja. U vječni spomen njihovih imena, ali i u čast svih branitelja danas je otkriveno spomen obilježje „Bijeli križ“.

„Koje pokazuje i vraća nas u ona sjećanja, ali isto tako generacijama koje dolaze predstavlja vječni znak i znamen onoga što se događalo '90. godina i ono što je prethodilo samostalnosti Republike Hrvatske. A to je ogromna žrtva hrvatskih branitelja, hrvatskih civila, svih nas koji smo tada bili spremni ostaviti svoje živote i onih koji su nažalost stradali kao civili. Ona je nemjerljiva te ju moramo poštivati te štovati u sve dane koji su ispred nas, sve godine, stoljeća i sve dok bude postojala samostalna država Hrvatska", dodaje Anušić..

Spomen obilježje „Bijeli križ“ na pustari Seleš uređeno je na inicijativu Stjepana Šerića, jednog od zapovjednika obrane Antunovca i uz pomoć Općine Antunovac podignut je „Bijeli križ“ svim herojima.