Uživajte u hrani, ali uzmite onoliko koliko možete pojesti kako bismo izbjegli bacanje hrane, bila je jedna od poruka provedenog pilot projekta „Smanji otpad od hrane - kuhaj za svoje goste“, čiji su rezultati predstavljeni u Hotelu Osijek.
- Na kraju ovog pilot projekta možemo reći da smo ga uspješno završili, da smo ono što smo si postavili za cilj, a to je smanjiti otpad od hrane za najmanje 10 posto, to smo uspjeli i postići. Uspjeli smo postići čak i više od toga, upravo Hotel Osijek je kroz ova mjerenja pokazao da se količina otpada može smanjiti i za 11 posto, kaže Vesna Cetin Krnjević, koordinatorica projekta, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Kod kruha, koji je najzastupljenija namirnica, postignute su uštede i preko 50 posto, pokazala su mjerenja u osječkom hotelu, koji se, kažu, rado uključio u ovaj pilot projekt.
- Hoteli nažalost imaju potencijal biti veliki zagađivači i mi zbog toga već dugi niz godina ulažemo napore da to tako ne bude i da maksimalno smanjimo svoj negativan utjecaj na okoliš. Kad smo pozvani u ovaj projekt, iako smo već i do tada mislili da radimo sve što možemo na smanjenju otpada, opet kad provedete edukacije, kad ljude dodatno upoznate s detaljima, kad izmjerite količine, onda smo kroz provedbu projekta ipak na kraju vidjeli da smo uspojeli taj otpad smanjiti za 11 posto što je značajna količina, kaže direktorica Hotela Osijek Sandra Đurđević.
I sve to, a da gost hotela nije bio zakinut ni u najmanjoj mogućoj mjeri, kažu u Hotelu Osijek, ističući kako se otpad i mora smanjivati, a da nije na uštrb gostiju.
- Mi kao hotel moramo sa svoje strane vidjeti koje su to stvari koje mi možemo napraviti, dobro promisliti, a da gost ne osjeti da se nekakva promjena dogodila, a s druge strane svi mi kao potrošači kad se nađemo u nekakvom ugostiteljskom objektu moramo promišljati, najbolje prisjetiti se što su nam bake govorile – što je na tanjuru, to se treba pojesti, i onda znamo da nećemo praviti otpad od hrane, kaže Đurđević.
U svijetu se baci čak jedna trećina proizvedene hrane, a samo u Hrvatskoj godišnje nastane 400 tisuća tona otpada od hrane ili gotovo 100 kilograma po stanovniku. Na poslovni sektor odnosi se 70 tisuća tona toga otpada.
- Od toga 19 tisuća tona otpada na jestivi otpad. Restorani i ugostiteljski objekti u tome sudjeluju s otprilike 15 tisuća tona otpada od hrane, što nije zanemarivo i u stvari odnosi se na 22 posto ukupnog otpada koji nastaje u poslovnom sektoru, kaže Cetin Krnjević.
U projektu su se mjerile količine otpada u raznim fazama pripreme hrane i analizirale namirnice koje proizvode najveće količine otpada. Na temelju toga izrađeni su protokoli koji bi trebali pomoći i drugim hotelima u smanjenju otpada od hrane.
- Sad nam se javljaju i neki drugi hoteli, što je potaknulo i njih na razmišljanje, i mi se jako veselimo, jer s tim utječemo na smanjenje otpada od hrane. To je biootpad, koji mi još uvijek odlažemo na odlagališta, koji ima veliki utjecaj na okoliš, tako da zaista djelujemo i ekološki, i ekonomski, i gospodarski, kaže Maja Geketić iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ovaj pilot projekt proveo je u suradnji s ministarstvima gospodarstva i turizma. Najavljuju kako će svaki hotel koji uspije smanjiti otpad od hrane za najmanje 10 posto dobiti posebnu oznaku, a želja je s vremenom u priču uključiti i sve druge ustanove u kojima postoje velike kuhinje.