STV Live
Nedjelja, 19. siječanj 2025.
-1°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

PRINOSI STRADALI U NEVREMENU: Pšenica podbacila i u prinosu i u kvaliteti zrna

U nevremenu su stradali i usjevi pšenice na slavonsko-baranjskim poljima, koji do sada nisu skinuti s polja. Žetva je na samome kraju, a dosadašnji prinosi i kvaliteta uroda, i bez novih vremenskih neprilika, pokazali su se znatno lošijim nego prijašnjih godina, što će, uz nisku otkupnu cijenu, ostaviti gorak okus domaćim ratarima.

Pšenica podbacila i u prinosu i u kvaliteti zrna
Pšenica podbacila i u prinosu i u kvaliteti zrna

Da ni jedno zlo ne dolazi samo pokazala je i ovogodišnja žetva pšenice. Poklopilo se sve loše što se moglo poklopiti. Uz dvostruko nižu otkupnu cijenu nego lani, koja je ponuđena ratarima, podbacili su i prinosi i kvaliteta uroda. Ovlaštena kontrolna kuća Inspecto uzorkuje polovicu svih predanih količina pšenice u Hrvatskoj i ima odlučan uvid u situaciju na terenu.

- Ono što je vidljivo da, što se tiče kvalitete, da nam je niži hektolitar koji je povezan s prinosom, tako da sad konačne brojke o smanjenim količinama ćemo imati tek na kraju žetve. Što se tiče kvalitete vidimo da je nešto manji protein, ne nešto značajnije, s obzirom da sama zrna su dosta štura i sitna, propadnu kroz sito i onda daju nešto veći protein, koji stvara nekakvu zabludu, ali manji udio je brašna zbog šturih i sitnih zrna, kaže direktor Inspecto Osijek Ante Nevistić.

Prosječni prinosi pšenice kreću se tek oko pet i pol tona po hektaru za razliku od prošlogodišnjih 7 i pol tona u prosjeku. Hektolitar je između 76 i 77. Sve će se to odraziti na ukupni rezultat, a uzrok smanjenih prinosa i kvalitete je hladno i izuzetno kišno proljeće.

Pšenica je izgledala stvarno super. Klas je dobro izgledao i očekivanja su bila velika. Nismo mislili da će tolika količina oborina baš toliko djelovati na samo zrno. U biti ono se nije formiralo, kaže Nevistić.

Još jedna je to specifična godina u proizvodnji, koja neće ostati u dobrom sjećanju ratarima kada je riječ o pšenici i ječmu.

Rijetke su godine takve. Ili imate visoki hektolitar s nižim prinosom, a ove godine imate i niži hektolitar i niži prinos. Znači, imate pojavu i fuzarijuma, tih zrna koje ne nose masu, oni su se kretali od 0.5 do 2 posto, što sve u nekakvoj masi, kad mjerite hektolitar zauzima prostor gdje nemate kilogram, tako da je to sve djelovalo, stvarno specifična godina, kaže Nevistić.

Proizvođači su i prije žetve upozoravali kako će ostati u velikim gubicima, koji se kreću i oko 600 eura po hektaru. Od države su zatražili barem polovičnu nadoknadu od 300 eura, a obećano im je 135 za prvih 30 hektara.