STV Live
Nedjelja, 19. siječanj 2025.
-1°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

POLJOPRIVREDNI STROJEVI NA POLJIMA: U ovogodišnjoj žetvi očekuje se oko milijun tona pšenice

Pred poljoprivrednim proizvođačima istoka Hrvatske jedna je od najneizvjesnijih žetvi žitarica u povijesti. Uzrok turbulencijama su poskupljenja repromaterijala, inflacija, suša, proljetne hladnoće, te rat u Ukrajini. Otkupne cijene pšenice još uvijek nisu poznate, a kalkuliraju svi, od proizvođača, otkupljivača pa čak i krajnjih kupaca. Prigodom početka žetve održana je danas i konferencija za novinare u osječkoj Hrvatskoj gospodarskoj komori.

U ovogodišnjoj žetvi očekuje se oko milijun tona pšenice
U ovogodišnjoj žetvi očekuje se oko milijun tona pšenice

Poljoprivredni strojevi na poljima su diljem Slavonije i Baranje. Tjedan dana ranije nego prošle godine započela je ljetna žetva, prvo ječma, a uskoro i pšenice. U sjetvi na jesen posijane su povećane površine, no proljeće je donijelo sušu što će zasigurno utjecati na prinose. Kod ječma su oni od četiri do sedam i pol tona, s hektolitrom oko 75 posto, a to će se odraziti i na pšenicu gdje se očekuju umanjeni prihodi od deset do dvadeset posto.

- S druge strane povećanje površina pod ječmom i pšenicom će rezultirati ukupnim prinosom na razini prošle godine, dakle možemo očekivati opet oko milijun tona pšenice. Naše potrebe su na razini 400 do 450 000 tona, imat ćemo dakle i količina i za izvoz, kaže državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Tugomir Majdak.

Dodao je kako je Ministarstvo poljoprivrede išlo s interventnom mjerom za proširenje skladišnih kapaciteta za što je izdvojeno 250 milijuna kuna iz državnog proračun. Planira se realizirati u sljedećih godinu do godinu i pol dana, a kako bi u što većoj mjeri sirovina ostala u Hrvatskoj i preradila se u proizvod s dodanom vrijednošću. Sjetvu su obilježile i visoke cijene inputa, a cijene mineralnih gnojiva su nezapamćeno rasle zbog čega je država također intervenirala. 

- Kako bi ove dakako velike udare na džep poljoprivrednika na neki način ublažili i interventnom mjerom u okviru programa za nabavku mineralnih gnojiva u iznosu od 200 milijuna kuna smo osigurali potporu za male i srednje poljoprivredne proizvođače, dakle do 20 hektara, gdje je većina sredstava bila usmjerena prema njima, kako bi oni u što blažoj mjeri pretrpjeli ove udare vezane uz poskupljenje cijena, kaže Majdak.

Prošloga tjedna ipak je nešto smanjena cijena ureje koja je blizu onoj iz siječnja, što ohrabruje, kao i informacije iz Petrokemije koja najavljuje kampanju u kolovozu kojom će zadovoljiti potrebe za jesensku sjetvu. U ministarstvu stoga potiču proizvođače da sjetva u jesen bude na razini prošle godine. U Žito grupi pak izvijestili su danas kako je tvrtka počela sa žetvom pšenice. Prinosi se kreću od pet do osam tona po hektaru, a pšenica prve i druge klase čini oko 45 posto dosadašnjih količina. No, na jedno od najvažnijih pitanja svake žetve još uvijek nema odgovora.

- Što se tiče cijene pšenice nećemo danas izlaziti s cijenom pšenice, ali do kraja ovoga tjedna ćemo mi izaći s cijenom pšenice koja će biti javno objavljena na našim internetskim stranicama, kaže direktor Sektora kooperacije i trgovanja Žito grupe Relja Kovačić.

U tvrtki Granolio pak kažu kako je situacija na tržištu trenutačno takva da zapravo nema potražnje, niti kupovine. Kupci čekaju značajan pad cijene, nitko ne zna kada će se to točno dogoditi, u srpnju, ili krajem godine. Granolio planira otkupiti kompletnu količinu iz njihove kooperacije, ali izvan toga tek koliko je potrebno za naredna dva do tri mjeseca proizvodnje.

- Kompletna geopolitička situacija na globalnoj razini je potpuno nepredvidljiva i bez presedana u novijoj povijesti. Unatoč tome što su realni troškovi ratarske proizvodnje nezabilježeno rasli  a to je u jednom trenu pratio i rast cijene pšenice, došlo je pada cijena pšenice od gotovo 20% na svjetskim burzama od sredine svibnja do danas. I to se sve odrazilo  na takav jedan defenzivan stav kupaca i otkupljivača, kaže Ivan Pirićvoditelj kooperacije tvrtke Granolio.

Što se pak tiče jesenske žetve stanje kukuruza je, barem za sada izuzetno dobro čemu su doprinijeli povoljni uvjeti, te se očekuje dobar urod. Kod uljarica pak pitanje je ovih dana ima li ih Hrvatska dovoljno. U Ministarstvu poljoprivrede uvjeravaju kako smo samodostatni, odnosno da proizvodimo čak i do 150% vlastitih potreba. Samo čepinska uljara zadovoljava dvije trećine potreba Hrvatske, tako da nema razloga za zabrinutost i interventne mjere, ustvrdio je državni tajnik Majdak.