STV Live
Srijeda, 15. siječanj 2025.
-1°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

RADOVI ULAZE U SLJEDEĆU FAZU: Trg svetog Trojstva uskoro će biti raskopan, a radovi će trajati do proljeća

Radovi u osječkoj Tvrđi ulaze u sljedeću fazu, a uskoro će početi i na Trgu svetog Trojstva. Obnova i izgradnja komunalne infrastrukture najvažniji je segment obnove barokne jezgre. Do kraja godine bit će završen istočni dio, a do kraja 2022. plan je završiti sve započete projekte. Vrijednost radova veća je od 100 milijuna kuna. No, nakon toga slijede novi projekti obnove pojedinih zgrada koje će napokon dobiti novu funkciju.

Trg svetog Trojstva uskoro će biti raskopan, a radovi će trajati do proljeća
Radovi u tvrđi

Radovi na infrastrukturnoj obnovi i izgradnji osječke Tvrđe započeli su u istočnom djelu te su do sada završene Fakultetska ulica, Ulica Vatroslava Jagića te dio Bosendorfove.

"U Fakultetskoj ulici postavljene su odvodnja i sada rade se instalacije ove koje jesu, DTK mreža, jaka i slaba struja i tako dalje. Spojevi sa, nova instalacija vodovodnih priključaka i tako dalje", kaže nam Vladimir Ilićić, glavni izvođač radova.

Bosendorfova ulica i do sada se razlikovala od ostalih s obzirom na to da je ona jedina imala izvornu kaldrmu, koja je zadržana i nakon dovršetka radova. A završno popločavanje u tijeku je u istočnom djelu Ulice Kamila Firingera.

"U Fakultetskoj se zapravo najbolje može vidjeti kako će izgledati popločenje u cijeloj Tvrđi. Riječ je o granitnom popločenju i o klinker opeci koja je na pločnicima. I zapravo po tom principu će biti uređene i sve druge gradske odnosno ulice u Tvrđi", kaže pročelnica UO za programe Europske unije Grada Osijeka Kornelija Mlinarević.

Najopsežniji radovi trenutačno traju u Franjevačkoj i djelu Kuhačeve ulice, a poznato je i razdoblje tijekom kojeg će se raditi na Trgu svetog Trojstva.

"Trg i nije toliko kompliciran što se tiče infrastrukturnih radova. Međutim naravno i tu imamo veliki dio popločenja, koje uostalom mora biti najbolje izvedeno jer je najreprezentativniji jer je najvidljiviji. Ali da, gledat ćemo, to će najvjerojatnije biti onda s krajem dobrog vremena i boravka ljudi na terasama. Gdje ćemo gledati naravno omogućiti kako i škole počinju sada, nova školska godina u rujnu, omogućiti naravno neometan prilaz školarcima, profesorima, ali naravno i ugostiteljskim objektima", ističe Mlinarević.

Radovi na Trgu trebali bi biti dovršeni do ponovnog dolaska lijepog vremena na proljeće odnosno početkom sljedećeg ljeta, no, jasno je da dinamika radova ovisi i o vremenskim prilikama.

"Osim ovog djela koji ste vidjeli, zapravo radovi u isto vrijeme teku i u djelu Smičiklasove ulice, to je dio ulice prema Centru za rehabilitaciju i novom Trgu Vatroslava Lisinskog i u ulici Danice Pinterović. Tako da kako bi malkice možda i odgodili početak radova na samom trgu gledamo da ćemo završiti još pojedine dijelove u zapadnom djelu Tvrđe", kaže Mlinarević.

Nakon uređenja infrastrukture u planu je još čitavi niz projekata, od kojih neki već imaju gotovu građevinsku dozvolu, a riječ je o preseljenju Muzeja Slavonije u donju oružarnicu odnosno prostor bivše Vege te o novim parkirnim mjestima uz staru jezgru, obnovi osmog bastiona, franjevačkog samostana i u konačnici uređenju vanjskog obrambenog prstena. Projekt velike obnove Tvrđe trajat će do 2027. godine nakon čega bi Osijek trebao imati pravi turistički biser.