Godišnje u Hrvatskoj čak deset žena smrtno strada kao posljedica nasilja od strane bliske joj osobe. Porazan je to podatak koji se nastoji promijeniti Nacionalnim preventivnim projektom „Živim život bez nasilja“. Cilj mu je i ukazati na problem nasilja u obitelji u kojem su žrtve najčešće žene te potaknuti cjelokupnu javnost, a posebice žrtve da prijave svaki oblik nasilja policiji.
- Samim time što neki podaci govore da osobe koje su žrtve nasilja čekaju do deset, čak i 15 godina da bi prijavili to nasilje, mislimo da je to veliki problem, dokle god se evo i ta svjesnost o problemu i svjesnost o potrebi prijavljivanja nasilja što ranije, da bi se izbjegle neke tragedije i tragične posljedice, kaže policijski službenik za prevenciju PU OB Marko Marić.
Prigodom Međunarodnog dana žena već 11. godinu za redom na problem nasilja nastojalo se ukazati i glazbeno scenskim programom pod nazivom „Žena može“ u organizaciji udruge „Lega grad“ i Policijske uprave Osječko-baranjske. No, poruka ovog događanja bila je i da su žene jače nego što nerijetko i same misle.
- Cilj je prije svega da žene postanu svjesne, znači mi smo osvijestile da žena može, puno žena oko nas koje znamo su osvijestile to da žena može, ali mislim da još jako, jako puno žena ima koje nisu svjesne toga koliko mogu, samo kad hoće, kaže organizatorica projekta Tihana Vajnand.
U glazbenom dijelu programa nastupio je Bubnjarski bend RitmOS, Nikola Čeme na gitari, Antonija Pintarić s jazz-izvedbama, Karla Forjan s pop-izvedbama, te kantautorski duo Nenad i Mirjana Peteš. Održana je i izložba kolažistice Inke Vidić. Program s čitanjem poezije na temu žene upotpunili su pjesnici, članovi Društva pjesnika Antun Ivanošić.