STV Live
Četvrtak, 09. svibanj 2024.
20°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

STANJE JE ZABRINJAVAJUĆE: Akumulacije rješenje za niske vodostaje, Drava blizu povijesnom minimumu

Izrazito niski vodostaji Drave bliže se povijesno najnižim razinama otkako se one mjere. Ugrožen je i biološki minimum, na što se žale i ribiči, a toga su svjesni i u Hrvatskim vodama. Problem nije od jučer, rješenje vide u izgradnji akumulacija koje bi vodu zadržale kada je ima.

Akumulacije rješenje za niske vodostaje, Drava blizu povijesnom minimumu
Drava blizu povijesnom minimumu

Posljednjih petnaestak godina, niski vodostaji Drave i nisu velika novost. Zadnje tri godine, bilježe se pak izrazito niski vodostaji, pa je tako 2018. izmjeren vodostaj od minus 160, a od toga nas ove godine dijeli svega nekoliko centimetara. Drava je bila i desetak centimetara niža 2003. godine, kada je izmjeren povijesni minimum. Neki su ovu priliku iskoristili za fotografiranje, drugi pak za igru. 

No, iako je impresivno za vidjeti što sve Drava skriva, ovoliko niskim vodostajem nitko nije zadovoljan.

Bez vode vrlo je vjerojatno nećemo ostati, ali nizak vodostaj zabrinjavajuć je iz razloga što je Drava u takozvanom kišno-ledenjačkom režimu što u prijevodu znači da su vodostaji niski na zimu, a na ljeto bi trebali biti najviši. Iako nisu neuobičajeni, ovako niski vodostaji problematični su jer traju dugo. U Hrvatskim vodama kažu kako nas ovo tjera na promišljanje o promjeni načina gospodarenja.

Dok je prije, sedamdesetih i osamdesetih godina, vodu što prije moguće trebalo dovesti u glavne recipijente, Dravu i Dunav, mi danas razmišljamo sve više o tome kako da prihranimo te male slivove, prije svega Karašicu, Vučicu, Vuku, kanale prvog reda koji su suhi. Da bi to mogli napraviti, kanali kojima smo vodu što brže odvodili u Dravu sada koristimo recimo u Krnjaku za sustav navodnjavanja s kojim s pet metara kubnih u sekundi prihranjivali Karašicu, kaže Željko Kovačević, direktor VGO za Dunav i donju Dravu, Hrvatske vode.

A sve kako bi se održao biološki minimum u ljetnim mjesecima.

U Vukovaru gradimo ustavu na ušću, time ih pretvaramo u akumulacije da vodu zadržimo onda kada je ima. Isti takvi projekt je i na kanalu prvog reda u Josipovcu gdje se radi ustava, na Karašici iznad Jelengrada u Petrijevcima, kaže Kovačević.

Situacija je nepovoljna, ali uz akumulacije, smatraju u Hrvatskim vodama, doskočit će se problemu. Mogućnosti nažalost u ovom trenutku nisu velike, pa ostaje jedino nada kako će se vremenske prilike uskoro promijeniti, odnosno da će kolovoz donijeti više oborina.