STV Live
Petak, 26. travanj 2024.
6°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

OKRUGLI STOL U OSIJEKU: Stručnjaci: Vršnjačko nasilje velikim se dijelom preselilo na društvene mreže

Zbog pandemije je manje prijava za vršnjačko nasilje, no ono se, sudeći prema podacima preselilo na – društvene mreže. O nasilju kod djece i mladih ali i oblicima prevencija bila je tema okruglog stola u Osijeku na kojoj sudjelovali brojni stručnjaci i saborski zastupnici.

Stručnjaci: Vršnjačko nasilje velikim se dijelom preselilo na društvene mreže
Stručnjaci: Vršnjačko nasilje velikim se dijelom preselilo na društvene mreže

Svaki peti srednjoškolac u posljednjih godinu dana svjedočio je seksualnom zlostavljanju na internetu. Gotovo 40 posto mladih je primilo sadržaj seksualne tematike od poznatih i nepoznatih osoba, a 10  slalo eksplicitne fotografije drugima. Rizično ponašanje mladih često preraste u nasilje, a na sve je to utjecala i online nastava. 

- Ono što je sada važno je pratiti kako se stvari odvijaju dalje i ono što nam roditelji često govore da djeca više nisu za uređajima i da su se stvari vratile na staro normalno i kako se to odražava na eventualno smanjenje elektroničkog nasilja ili nastavak trenda je nešto što trebamo pratiti kako bismo roditelje na vrijeme informirali što se događa, kaže Marina Kotrla Topić, Institut za društvena istraživanja Ivo Pilar.

Virtualno nasilje, premda nevidljivo na prvu može imati teške posljedice.

U našem sustavu ne postoji ustanova koja je specijalizirana samo na problematičnu uporabu Interneta i treba ju usustaviti i također treba više kampanja kako bi osvijestili djecu da je dijeljenje seksualnih sadržaja maloljetnika ozbiljno kazneno djelo, kaže Romana Nikolić iz Odbora za obitelj, mlade i sport Hrvatskog sabora.

Mislim da mi kao odgovorni i odrasli ljudi trebamo biti najbolji primjer našoj djeci i poduzeti sve kako bi se vršnjačko nasilje smanjilo. Ovo moderno doba nam donosi pluseve i minuse, kaže zamjenica gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković.

Vršnjačko nasilje nije od jučer i nije od prije dvije godine kada je počela pandemija Ono je nažalost uvijek bilo zastupljeno i protiv toga se treba boriti odnosno treba ga prevenirati. Vrlo je teško u današnje vrijeme odrastati mladim ljudima, a čini mi se još teže je sve to skupa voditi i odgajati i izvesti mlade ljude na pravi put roditeljima i skrbnicima, kaže zamjenik župana osječko-baranjskog Mato Lukić.

Na okruglom stolu u Staroj pekari sudjelovali su pedagozi i psiholozi, te članovi Odbora za obitelj i mlade Hrvatskog sabora.